Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Država i dalje posluje sa Šarićima * Lukšića saslušavaju oko „Depeše” * Umjesto u penziju nezakonito zadržao direktorsku fotelju * Brajović ignorisao upozorenje da će šteta biti milionska * Država i dalje posluje sa Šarićima * Ekološka država i NATO * Moralna kaljuga
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-02-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-02-09 PRVA ŽENA KAPETAN U VCG SANJA PEJOVIĆ U INTERVJUU ZA „DAN“
Žene moraju da dokazuju da su sposobne za Vojsku Vjerujem da će žene još neko vrijeme morati više da se dokazuju kao sposobne za ovu profesiju, ali to je većinom posledica tradicionalnog shvatanja da je vojni poziv nekad bio muško zanimanje – ocijenila je Pejovićeva
Dan - novi portal
Bi­ti že­na na vi­so­ko­ran­gi­ra­noj po­zi­ci­ji u Voj­sci Cr­ne Go­re (VCG) iza­zov je i oba­ve­za, a da bi sju­tra uži­va­la isti sta­tus, auto­ri­tet i ugled kao njen ko­le­ga ka­pe­tan, ofi­cir, ma­jor mu­škog po­la tre­ba­lo bi uti­ca­ti na pro­mje­nu svi­je­sti u kom­plet­nom dru­štvu, oci­je­ni­la je pr­va že­na ka­pe­tan u cr­no­gor­skoj voj­sci i ko­or­di­na­tor za rod­nu rav­no­prav­nost Sa­nja Pe­jo­vić. Ona je u in­ter­vjuu za „Dan“ oci­je­ni­la da je VCG za­u­ze­la do­bar pra­vac u rav­no­prav­nom tre­ti­ra­nju oba po­la, te da je mno­go na tom po­lju uči­nje­no od nje­nog for­mi­ra­nja 2006. go­di­ne.
● Ne­dav­no ste una­pri­je­đe­ni u čin ka­pe­ta­na. Šta za Vas zna­či to una­pre­đe­nje?
– Čin ka­pe­ta­ni­ce do­bi­la sam u pro­ce­su re­dov­nog una­pre­đi­va­nja pro­fe­si­o­nal­nih voj­nih li­ca, na­kon če­ti­ri go­di­ne u či­nu po­ruč­ni­ce i svih od­lič­nih ocje­na. Taj čin za me­ne pred­sta­vlja za­slu­že­nu i oče­ki­va­nu na­gra­du za po­stig­nu­te re­zul­ta­te i ujed­no mo­ti­va­ci­ju za da­lji rad i usa­vr­ša­va­nje. Što je vi­ši čin, ve­ća je i od­go­vor­nost po svim osno­vi­ma. Od svih za­po­sle­nih u VCG oče­ku­je se da svo­je za­dat­ke oba­vlja­ju ča­sno, na­ro­či­to ofi­ci­ri, ko­ji tre­ba da bu­du pri­mjer osta­li­ma.
● Ko­li­ko je te­ško za jed­nu že­nu da da­nas bu­de na vi­so­ko­ran­gi­ra­noj po­zi­ci­ji u VCG? Sa ka­kvim iza­zo­vi­ma se su­o­ča­va­te i šta Vam naj­te­že pa­da?
– Vri­je­me se pro­mi­je­ni­lo. Sa­vre­me­ni uslo­vi do­ni­je­li su no­ve bez­bjed­no­sne iza­zo­ve, ri­zi­ke i pri­jet­nje, ko­ji zah­ti­je­va­ju oba­ve­zno uklju­či­va­nje že­na u ovo po­lje. Bit­no je da u Voj­sci Cr­ne Go­re po­sto­ji svi­jest o po­tre­bi uklju­či­va­nja že­na u sfe­ru bez­bjed­no­sti i od­bra­ne, kao i da su obez­bi­je­đe­ne za­kon­ske pret­po­stav­ke ko­je ga­ran­tu­ju jed­na­ke mo­guć­no­sti na po­lju ra­da.
Bi­ti vi­so­ko­ran­gi­ra­na že­na u VCG je iza­zov i oba­ve­za. Že­ne su ne­dav­no ušle u si­stem od­bra­ne, ta­ko da je po­treb­no od­re­đe­no vri­je­me da se po­ka­žu i da se na­đu i na vi­so­kim po­zi­ci­ja­ma, a da to bu­de u skla­du sa za­kon­skim kri­te­ri­ju­mi­ma. U ze­mlja­ma re­gi­o­na ima že­na na vi­so­kim voj­nim po­zi­ci­ja­ma. Ali, voj­ske ne­kih od tih ze­ma­lja ima­le su že­ne ofi­ci­re u svo­jim re­do­vi­ma mno­go pri­je Cr­ne Go­re.
Že­ni ni­je la­ko ni u jed­noj obla­sti ako že­li da se pro­fe­si­o­nal­no ostva­ri, jer tre­ba ba­lan­si­ra­ti iz­me­đu po­slov­nog i pri­vat­nog ži­vo­ta. Ali, uz upor­nost, ja­san cilj i vje­ru u se­be, sve pre­pre­ke se lak­še pre­va­zi­la­ze.
● U 2016. go­di­ni, u 21. vi­je­ku, pr­va že­na una­pri­je­đe­na je u čin ka­pe­ta­na. Da li mi­sli­te da je to od­raz do­sa­da­šnje za­tvo­re­no­sti VCG za že­ne, u kon­tek­stu nji­ho­vog ime­no­va­nja na naj­vi­še funk­ci­je, ko­je su i da­lje re­zer­vi­sa­ne za mu­škar­ce, ili mi­sli­te da je ovo po­zi­ti­van ko­rak u prav­cu ono­ga što je rav­no­prav­nost po­lo­va u Voj­sci i jed­na­ko tre­ti­ra­nje oba po­la?
Pri­je bih se slo­ži­la sa dru­gom kon­sta­ta­ci­jom. VCG for­mi­ra­na je na­kon sti­ca­nja ne­za­vi­sno­sti. U po­čet­ku, u VCG bi­lo je že­na, voj­ni­ka po ugo­vo­ru i pod­o­fi­ci­ra, ne i že­na ofi­ci­ra. Ali da­nas re­zul­ta­ti go­vo­re za se­be. Tre­nut­no ima­mo osam že­na ofi­ci­ra, 17 že­na pod­o­fi­ci­ra i 47 že­na voj­ni­ka po ugo­vo­ru. To je za de­set go­di­na ve­li­ki po­mak, ka­ko po bro­ju, ta­ko i po­zi­ci­ja­ma ko­je po­kri­va­ju. U Voj­sci ima­mo ši­rok pro­fil za­ni­ma­nja. Bit­no je da svi ima­ju jed­na­ke šan­se da na­pre­du­ju u skla­du sa svo­jim spo­sob­no­sti­ma. VCG da­nas ima ka­pe­ta­ni­cu, se­dam že­na u či­nu pot­po­ruč­ni­ca i po­ruč­ni­ca. Že­ne pod­o­fi­ci­ri se na­la­ze na ra­znim du­žno­sti­ma, od naj­ni­žeg do naj­vi­šeg pod­o­fi­cir­skog či­na. Ta­ko je i sa že­na­ma, voj­ni­ci­ma po ugo­vo­ru.
Va­žno je na­po­me­nu­ti da ima­mo i ka­det­ki­nje, ko­je se ško­lu­ju na voj­nim aka­de­mi­ja­ma part­ner­skih ze­ma­lja, u Grč­koj, Ita­li­ji, Ma­ke­do­ni­ji... Pr­vi naš ka­det na Vest Po­in­tu je dje­voj­ka.
Sma­tram da je VCG za­u­ze­la do­bar pra­vac u rav­no­prav­nom tre­ti­ra­nju oba po­la. Taj je pra­vac u skla­du sa spolj­no-po­li­tič­kim ci­lje­vi­ma na­še ze­mlje, a to su ula­zak u NA­TO i EU. Stan­dar­di na tom po­lju su ja­sni i od­no­se se na ope­ra­tiv­ne po­tre­be i uspje­šno iz­vr­še­nje za­da­tih mi­si­ja, u okvi­ru sa­vre­me­nih voj­nih ope­ra­ci­ja. Dru­go, na­še na­ci­o­nal­no za­ko­no­dov­stvo pra­ti te po­tre­be, a ra­ste i svi­jest o no­vim bez­bjed­no­snim po­tre­ba­ma 21. vi­je­ka.
● Šta mi­sli­te da bi tre­ba­lo pro­mi­je­ni­ti u VCG ka­ko bi že­na u voj­sci da­nas i sju­tra uži­va­la isti sta­tus, auto­ri­tet i ugled kao njen ko­le­ga ka­pe­tan, ofi­cir, ma­jor mu­škog po­la?
– Tre­ba­lo bi uti­ca­ti na pro­mje­nu svi­je­sti u kom­plet­nom dru­štvu. MO i VCG ra­de na to­me, kroz pri­mje­nu re­le­vant­nih za­ko­na iz ove obla­sti, kroz obu­ke ko­je se spro­vo­de u si­ste­mu iz rod­ne rav­no­prav­no­sti, kao i kroz uče­šće u me­đu­na­rod­nim i re­gi­o­nal­nim pro­jek­ti­ma ve­za­nim za ovu te­ma­ti­ku. Po­ve­ća­nje bro­ja že­na će uti­ca­ti na pri­hva­ta­nje či­nje­ni­ce da se voj­ni po­ziv od­no­si na mu­škar­ce i na že­ne za­jed­no. A auto­ri­tet i ugled sti­ču se i odr­ža­va­ju uzor­nim po­na­ša­njem, ra­dom, spo­sob­no­sti­ma, za­la­ga­njem i od­no­som pre­ma pot­či­nje­ni­ma i pret­po­sta­vlje­ni­ma. Vje­ru­jem da će že­ne još ne­ki pe­ri­od mo­ra­ti vi­še da se do­ka­zu­ju kao spo­sob­ne za ovu pro­fe­si­ju ali, to je ve­ći­nom po­sle­di­ca tra­di­ci­o­nal­nog shva­ta­nja da je voj­ni po­ziv ne­kad bio mu­ško za­ni­ma­nje.
● Ko­li­ko MO i VCG vo­de ra­ču­na o rod­noj rav­no­prav­no­sti? Ka­da se tre­nut­no sta­nje upo­re­di sa onim od pri­je 10 ili 20 go­di­na, ko­li­ko je VCG na­pre­do­va­la u tom kon­tek­stu i šta Va­ša is­ku­stva ba­vlje­nja pi­ta­njem rod­ne rav­no­prav­no­sti u sek­to­ru od­bra­ne go­vo­re o to­me?
– Ve­o­ma se in­ten­ziv­no ra­di na rod­noj rav­no­prav­no­sti u okvi­ru iz­grad­nje si­ste­ma od­bra­ne Cr­ne Go­re. Ne mo­že se po­re­di­ti pe­ri­od pri­je 10 go­di­na i sa­da. Od stra­ne MO i VCG u skla­du sa stra­te­škim ci­lje­vi­ma pre­u­ze­ta je oba­ve­za im­ple­men­ta­ci­je od­re­đe­nih me­đu­na­rod­nih oba­ve­za iz ove obla­sti. Mi­ni­star­stvo od­bra­ne i VCG uče­stvu­ju u tri me­đu­na­rod­na i re­gi­o­nal­na pro­jek­ta iz ove obla­sti. Obu­ke iz obla­sti rod­ne rav­no­prav­no­sti su po­sta­le dio In­struk­ci­je za obu­ku VCG i sto­ga oba­ve­zne za sve je­di­ni­ce Voj­ske.
Spro­ve­de­no je re­gi­o­nal­no is­tra­ži­va­nje o po­lo­ža­ju že­na u oru­ža­nim sna­ga­ma ze­ma­lja za­pad­nog Bal­ka­na, na osno­vu ko­jeg je usvo­je­na Stu­di­ja sa pre­po­ru­ka­ma za una­pre­đe­nje nji­ho­vog po­lo­ža­ja i za­stu­plje­no­sti u oru­ža­nim sna­ga­ma. Ova kom­pa­ra­tiv­na stu­di­ja pred­sta­vlja sja­jan pri­mjer re­gi­o­nal­ne sa­rad­nje. Za­po­čet je i pro­gram men­tor­stva za rod­nu rav­no­prav­nost za jed­nog ofi­ci­ra vi­so­kog či­na iz Ge­ne­ral­šta­ba VCG. U sa­rad­nji sa UNDP/SE­E­SAC i Nor­dij­skim cen­trom za rod u mi­rov­nim mi­si­ja­ma or­ga­ni­zo­va­na su dva re­gi­o­nal­na kur­sa i VCG je do­bi­la pet re­gi­o­nal­nih/me­đu­na­rod­nih rod­nih tre­ne­ra za rod­nu per­spek­ti­vu u voj­nim ope­ra­ci­ja­ma, i to tri ofi­ci­ra i dvi­je ofi­cir­ke VCG. Ja sam jed­na od njih.A.T.

Bi­o­gra­fi­ja
Sa­nja Pe­jo­vić pri­mlje­na je u Voj­sku Cr­ne Go­re 2008. go­di­ne kao pr­o­fe­si­o­nal­no voj­no li­ce, u po­čet­nom ofi­cir­skom či­nu. Pri­je to­ga je ra­di­la kao re­fe­rent za en­gle­ski je­zik u Cen­tru za obu­ku VCG, a od 2013. go­di­ne ime­no­va­na je za ko­or­di­na­tor­ku za rod­nu rav­no­prav­nost za Voj­sku Cr­ne Go­re. Apri­la 2015. go­di­ne po­sta­vlje­na je za za­mje­ni­cu na­čel­ni­ka 2. pod­cen­tra za mi­rov­ne mi­si­je u Cen­tru za obu­ku VCG.
Uda­ta je i maj­ka dvo­je dje­ce. Tre­nut­no je na ma­gi­star­skim stu­di­ja­ma Uni­ver­zi­te­ta Cr­ne Go­re na Fa­kul­te­tu po­li­tič­kih na­u­ka, od­sje­ku za me­đu­na­rod­ne od­no­se.
U svom ra­du pro­šla je vi­še do­ma­ćih, re­gi­o­nal­nih i me­đu­na­rod­nih obu­ka, kur­se­va, aka­de­mi­ja, se­mi­na­ra. Pr­va je že­na ofi­cir u Voj­sci Cr­ne Go­re i član je vi­še re­gi­o­nal­nih rad­nih gru­pa.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"